Про Луцьк

Луцьк – одне із найдревніших міст України, яке має свою древню історично- культурну спадщину та вигідне географічне розташування. Вперше згадка про нього з'явилася в Іпатіївському літописі датованому 1085 роком, який вже тоді вказав на досить істотний розвиток міста.

Сучасний Луцьк – знаходиться на північному заході України, обласний адміністративний центр Волинської області, який входить до складу “Єврорегіону Буг”, займає площу понад 42 кв.км. Із заходу на схід і з півночі на південь він розкинувся відповідно на 10 і 15 км. Місто розташоване у поліській і лісостеповій фізикогеографічних зонах.

Середньорічна температура становить 7,4 0С. Кількість опадів 560 мм. Основна частина міста, в тому числі і центр, знаходяться на правому березі річки Стир.

Луцьк сучасний умовно ділять на Старе і Нове місто. Старе місто – це історико-архітектурний заповідник, де розміщені пам’ятки архітектури ХІІ- ХVIII століття. І одна з них, Верхній Луцький замок, входить у десятку найдавніших фортифікаційних споруд Західної Європи.

Саме там 1429 року відбувся з’їзд європейських монархів. Старе місто – це католицький собор Святих Петра і Павла, православна Свято-Покровська церква, де й дотепер відбуваються богослужіння, колишні неоготична лютеранська кірха, єврейська синагога...

Нове місто розкинулось в 33-му, 40- му, 55-му мікрорайонах, забудованих житловими спорудами 70-80-90-х років. Активно розбудовується 55-й мікрорайон. Тут мешкає основна частина населення.

У місті налічується багато пам'яток архітектури, церков, старих будинків, пам'ятників видатним людям. Одні з них можна побачити в центрі міста - це пам'ятник Тарасу Шевченку перед Східноєвропейським національним університетом імені Лесі Українки, пам'ятник Михайлу Грушевському неподалік Меморіалу Вічної слави та пам’ятник українській поетесі Лесі Українці перед Волинським обласним академічним українським музично – драматичним театром імені Т.Г.Шевченка.

Головною визначною пам'яткою та великою гордістю Луцька є замок Любарта. Замок має 3 вежі: Владичева вежа, в якій знаходиться арсенал та колекція дзвонів, вежа Любарта (в'їздна) - там є виставка будівельної кераміки, і Стирова вежа. Луцьк відомий далеко за межами України і як місто різноманітних фестивалів, національних ярмарків та лицарських турнірів.

Культурно-мистецьке життя Луцька представлене творчими доробками артистів обласного академічного музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка, концертними проектами Палацу культури м. Луцька, виступами митців обласної філармонії та виставами театру ляльок. Шанувальники образотворчого мистецтва можуть ознайомитися з експозиціями сучасного живопису у Картинній галереї національної Спілки художників України. Краєзнавчий музей ознайомить не лише з історією волинського краю та його героями, а й з сучасністю. У колекції музею Волинської ікони - унікальні раритети, там зберігається чи не найдавніша в Україні ікона Холмської Божої Матері (ХІ століття). У музеї дзвонів, який розташований у Луцькому замку, можна не тільки оглянути виставку експонатів, але й послухати їх чарівні передзвони. У місті Луцьку налічується 128 одиниць пам’ятків історико – культурної спадщини (пам’ятки історії та культури місцевого та національного значень, пам’ятки архітектури та містобудування, пам’ятники монументального мистецтва національного значення і т.д.).